Vishay/Dale RN55C6982FBSL
RN55C6982FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C6982FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 69.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C6982FBSL.pdf
Availability of RN55C6982FBSL
QUANTITY
RN55C6982FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C6982FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C6982FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)69.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C6982FBSL
Related LinksRN55C6, RN55C6982FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C6982FBSL Details Description
Related parts for RN55C6982FBSL
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
LITTEL PLUG M642/10 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 110 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 3POS SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf