Vishay/Dale RN55C7060BBSL
RN55C7060BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7060BBSL
Brief Description
RES 706 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7060BBSL.pdf
Availability of RN55C7060BBSL
QUANTITY
RN55C7060BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7060BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7060BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)706
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7060BBSL
Related LinksRN55C7, RN55C7060BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7060BBSL Details Description
Related parts for RN55C7060BBSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 2POS datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO220-5 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
POWER ENTRY FILTERED 6A SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf