Vishay/Dale RN55C7152BBSL
RN55C7152BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7152BBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7152BBSL.pdf
Availability of RN55C7152BBSL
QUANTITY
RN55C7152BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7152BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7152BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7152BBSL
Related LinksRN55C7, RN55C7152BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7152BBSL Details Description
Related parts for RN55C7152BBSL
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 300 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6SON datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IDIGI GATEWAY KIT ZIGBEE VERIZON datasheet.pdf
RES 665 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf