Vishay/Dale RN55C7152BBSL
RN55C7152BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7152BBSL
Brief Description
RES 71.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7152BBSL.pdf
Availability of RN55C7152BBSL
QUANTITY
RN55C7152BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7152BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7152BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)71.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7152BBSL
Related LinksRN55C7, RN55C7152BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7152BBSL Details Description
Related parts for RN55C7152BBSL
FIXED IND 2.2MH 500MA 2 OHM TH datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RING INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP PCIEINT.,AF datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
D-SUB FILTER 25POS IP67 datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT.5E 1M OUTDOOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf