Vishay/Dale RN55C7153CRE6
RN55C7153CRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7153CRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 715K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7153CRE6.pdf
Availability of RN55C7153CRE6
QUANTITY
RN55C7153CRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7153CRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C7153CRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)715k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7153CRE6
Related LinksRN55C7, RN55C7153CRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7153CRE6 Details Description
Related parts for RN55C7153CRE6
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 112LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 47 OHM 11SIP datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 760MA 160 MOHM TH datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 08 CKT datasheet.pdf
FAN 24VDC 92X25MM 3WR datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf