Vishay/Dale RN55C72R3BRSL
RN55C72R3BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C72R3BRSL
Brief Description
RES 72.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C72R3BRSL.pdf
Availability of RN55C72R3BRSL
QUANTITY
RN55C72R3BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C72R3BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C72R3BRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)72.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C72R3BRSL
Related LinksRN55C7, RN55C72R3BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C72R3BRSL Details Description
Related parts for RN55C72R3BRSL
RES SMD 124K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 1411 datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 400MA 570 MOHM datasheet.pdf