Vishay/Dale RN55C7321FR36
RN55C7321FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7321FR36
Brief Description
RES 7.32K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7321FR36.pdf
Availability of RN55C7321FR36
QUANTITY
RN55C7321FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7321FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C7321FR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7321FR36
Related LinksRN55C7, RN55C7321FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7321FR36 Details Description
Related parts for RN55C7321FR36
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A DDPAK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE USB SERIAL 5V 3.5MM PLUG datasheet.pdf
CAP ALUM 1F 20% 16V SCREW datasheet.pdf
CONNECTOR MINI HOOK TEST VIOLET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf