Vishay/Dale RN55C7322BRSL
RN55C7322BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7322BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 73.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7322BRSL.pdf
Availability of RN55C7322BRSL
QUANTITY
RN55C7322BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7322BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7322BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)73.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7322BRSL
Related LinksRN55C7, RN55C7322BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7322BRSL Details Description
Related parts for RN55C7322BRSL
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 17A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18UNF .5-4.5V datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 1.5GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CIR 30C 6#12 24#16 PIN FR RECP datasheet.pdf
33UF 400V 16X20MM 105C 4000H datasheet.pdf