Vishay/Dale RN55C7410BRSL
RN55C7410BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7410BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 741 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7410BRSL.pdf
Availability of RN55C7410BRSL
QUANTITY
RN55C7410BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7410BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7410BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)741
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7410BRSL
Related LinksRN55C7, RN55C7410BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7410BRSL Details Description
Related parts for RN55C7410BRSL
CONVE DC/DC 0.75 3.63V @ 16A SIP datasheet.pdf
RES SMD 28 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC AMP CURRENT SENSE 10-UMAX datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 5% 600VDC RAD 4LD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 15F 7.0V SNAP datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf