Vishay/Dale RN55C7500FRSL
RN55C7500FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7500FRSL
Brief Description
RES 750 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7500FRSL.pdf
Availability of RN55C7500FRSL
QUANTITY
RN55C7500FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7500FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7500FRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7500FRSL
Related LinksRN55C7, RN55C7500FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7500FRSL Details Description
Related parts for RN55C7500FRSL
DIODE SCHOTTKY DETECT 4V SOT-323 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 3V 20-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
FUSE HOLDER BLADE IN LINE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
AM6001237 MTG PLT datasheet.pdf
BCP-381- 5 BK datasheet.pdf
FAN 120X38MM 230V IP55 WIRE datasheet.pdf