Vishay/Dale RN55C7503FBSL
RN55C7503FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7503FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7503FBSL.pdf
Availability of RN55C7503FBSL
QUANTITY
RN55C7503FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7503FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7503FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)750k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7503FBSL
Related LinksRN55C7, RN55C7503FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7503FBSL Details Description
Related parts for RN55C7503FBSL
IDC CABLE - MSC26K/MC26F/MCS26K datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC TRANSLATOR 2BIT BUS SW 8LLGA datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
THERMISTOR FLOAT SWITCH PPS .6A datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 185MA 1.3 OHM datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 180PO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf