Vishay/Dale RN55C7771BRSL
RN55C7771BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7771BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.77K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7771BRSL.pdf
Availability of RN55C7771BRSL
QUANTITY
RN55C7771BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7771BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7771BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.77k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7771BRSL
Related LinksRN55C7, RN55C7771BRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7771BRSL Details Description
Related parts for RN55C7771BRSL
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
KIT DEV FOR Z8F642 MCU 28PIN datasheet.pdf
OSCILLATOR VCXO 100.000MHZ datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
IC AMP LNA GPS/GNSS 4-WLP datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 530MA 800 MOHM TH datasheet.pdf
SOFIX RA HDR datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf