Vishay/Dale RN55C7872FB14
RN55C7872FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7872FB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 78.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7872FB14.pdf
Availability of RN55C7872FB14
QUANTITY
RN55C7872FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7872FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C7872FB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7872FB14
Related LinksRN55C7, RN55C7872FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7872FB14 Details Description
Related parts for RN55C7872FB14
CONN DUST COVER 4POS WHITE datasheet.pdf
IC PWR MOSFET DRIVER NCH 24SOIC datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 2.048KHZ 30V PCB datasheet.pdf
CAP CER 91PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN PLUG 14 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 390PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MOD IPM 6-PAC L1 75A 600V datasheet.pdf
1.25MM F/F 10POS 26AWG 150MM datasheet.pdf