Vishay/Dale RN55C7873BBSL
RN55C7873BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7873BBSL
Brief Description
RES 787K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7873BBSL.pdf
Availability of RN55C7873BBSL
QUANTITY
RN55C7873BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7873BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C7873BBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7873BBSL
Related LinksRN55C7, RN55C7873BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7873BBSL Details Description
Related parts for RN55C7873BBSL
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
FILTER SAW 1732.5MHZ SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
SLEEVE BRAID NYLON 1/2 BK 50' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 2A 48V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf