Vishay/Dale RN55C7873BRE6
RN55C7873BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7873BRE6
Brief Description
RES 787K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7873BRE6.pdf
Availability of RN55C7873BRE6
QUANTITY
RN55C7873BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7873BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C7873BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7873BRE6
Related LinksRN55C7, RN55C7873BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7873BRE6 Details Description
Related parts for RN55C7873BRE6
RES SMD 7.15K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 160MA 3.8 OHM datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
THUMB SCREW KNOB 10-32 4/PK datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 3A HLD T/R datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
V680 ANTENNA CABLE, 10 METER datasheet.pdf
RES 58.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 60COND 22AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN RECPT 120POS 1.27MM datasheet.pdf