Vishay/Dale RN55C7961BB14
RN55C7961BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C7961BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.96K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C7961BB14.pdf
Availability of RN55C7961BB14
QUANTITY
RN55C7961BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C7961BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C7961BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C7961BB14
Related LinksRN55C7, RN55C7961BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C7961BB14 Details Description
Related parts for RN55C7961BB14
TVS DIODE 128VWM 207VC SMB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.15V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 60KHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES 5.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 313MA 160 MOHM datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-SUB FILTER 15POS IP67 datasheet.pdf
RES ARRAY 18 RES 4.7K OHM 20DRT datasheet.pdf