Vishay/Dale RN55C8062FBSL
RN55C8062FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8062FBSL
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8062FBSL.pdf
Availability of RN55C8062FBSL
QUANTITY
RN55C8062FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8062FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8062FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8062FBSL
Related LinksRN55C8, RN55C8062FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8062FBSL Details Description
Related parts for RN55C8062FBSL
IC OPAMP INSTR 1.3MHZ 16SOIC datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION POLYMER 16-QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 187 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DUAL .100" R/A datasheet.pdf
RES 9.99K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf