Vishay/Dale RN55C8250BB14
RN55C8250BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8250BB14
Brief Description
RES 825 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8250BB14.pdf
Availability of RN55C8250BB14
QUANTITY
RN55C8250BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8250BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C8250BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8250BB14
Related LinksRN55C8, RN55C8250BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8250BB14 Details Description
Related parts for RN55C8250BB14
CAP CER 2200PF 400VAC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 44POS 5A datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 63V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG WITH SEAL datasheet.pdf
XCEDE 3W LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS 2MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
68UF 100V 12,5X30MM 125C 8000H datasheet.pdf