Vishay/Dale RN55C8250DR36
RN55C8250DR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8250DR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 825 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8250DR36.pdf
Availability of RN55C8250DR36
QUANTITY
RN55C8250DR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8250DR36
Internal Part NumberEIS-RN55C8250DR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8250DR36
Related LinksRN55C8, RN55C8250DR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8250DR36 Details Description
Related parts for RN55C8250DR36
HEATSINK PWR HORZ .50"H TO-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
SOFTWARE LIC 1SEAT FOR 210X datasheet.pdf
LED TITANBRITE COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RESISTOR METAL FILM 1W 1.30 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T SOLDER LUG datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf