Cornell Dubilier Electronics 184333J400RCA-F
184333J400RCA-F picture photo
Mfg. Part Number
184333J400RCA-F
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
184333J400RCA-F.pdf
Availability of 184333J400RCA-F
QUANTITY
184333J400RCA-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184333J400RCA-F
Internal Part NumberEIS-184333J400RCA-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184333J400RCA-F
Related Links184333J, 184333J400RCA-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184333J400RCA-F Details Description
Related parts for 184333J400RCA-F
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A 10DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
LED COOL WHITE 5000K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT datasheet.pdf