Vishay/Dale RN55C8253BBSL
RN55C8253BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8253BBSL
Brief Description
RES 825K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8253BBSL.pdf
Availability of RN55C8253BBSL
QUANTITY
RN55C8253BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8253BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8253BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)825k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8253BBSL
Related LinksRN55C8, RN55C8253BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8253BBSL Details Description
Related parts for RN55C8253BBSL
FUSE GLASS 10A 125VAC 2AG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 0805 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 45MA 12 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TB, NPN, LASER, M8-4PIN DETECT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 25LGA datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf