Vishay/Dale RN55C84R3BRE6
RN55C84R3BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C84R3BRE6
Brief Description
RES 84.3 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C84R3BRE6.pdf
Availability of RN55C84R3BRE6
QUANTITY
RN55C84R3BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C84R3BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C84R3BRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.3
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C84R3BRE6
Related LinksRN55C8, RN55C84R3BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C84R3BRE6 Details Description
Related parts for RN55C84R3BRE6
PAK50 CONN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 530K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FRONT BLADE RETAINER datasheet.pdf
ETHERNET TO SERIAL SERVER 4PORT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
06 SYS 50 HDR SRRA UNSHRD SN datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 400VDC datasheet.pdf