Vishay/Dale RN55C8661DRSL
RN55C8661DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8661DRSL
Brief Description
RES 8.66K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8661DRSL.pdf
Availability of RN55C8661DRSL
QUANTITY
RN55C8661DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8661DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8661DRSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)