Vishay/Dale RN55C86R6FBSL
RN55C86R6FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C86R6FBSL
Brief Description
RES 86.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C86R6FBSL.pdf
Availability of RN55C86R6FBSL
QUANTITY
RN55C86R6FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C86R6FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C86R6FBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)86.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C86R6FBSL
Related LinksRN55C8, RN55C86R6FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C86R6FBSL Details Description
Related parts for RN55C86R6FBSL
FUSE GLASS 1A 250VAC 2AG datasheet.pdf
COVER PRECUT 1 FPLATE IVORY datasheet.pdf
IC VOLT MONITOR PRECISION 8-CDIP datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 15W D 32HTSSOP datasheet.pdf
XFRMR MODUL 2PORT POE 1:1 10/100 datasheet.pdf
IC BUS BUFF 3ST QUAD 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 250MW SOD123 datasheet.pdf