Vishay/Dale RN55C8872FRE6
RN55C8872FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8872FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8872FRE6.pdf
Availability of RN55C8872FRE6
QUANTITY
RN55C8872FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8872FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C8872FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8872FRE6
Related LinksRN55C8, RN55C8872FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8872FRE6 Details Description
Related parts for RN55C8872FRE6
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL BLUE datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
TAPE 5907 VHB FOAM 1.5" X 5YD datasheet.pdf
SAC-HZ-3P-MS/5 0-542 SH SCO BK datasheet.pdf
M803 3C 3#23 SKT RECP OM datasheet.pdf
GROVE LED BAR datasheet.pdf
6800UF 40V 25X40MM 85C 12000H datasheet.pdf