Vishay/Dale RN55C8873FRE6
RN55C8873FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8873FRE6
Brief Description
RES 887K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8873FRE6.pdf
Availability of RN55C8873FRE6
QUANTITY
RN55C8873FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8873FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C8873FRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)887k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8873FRE6
Related LinksRN55C8, RN55C8873FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8873FRE6 Details Description
Related parts for RN55C8873FRE6
RES SMD 4.02 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EH USB B-A BLACK 4-40SCREW datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 20MA 8SOIC datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
STOP PAWL datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
ECAM DROP SCAPC BOTH ENDS 300' datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf