Vishay/Dale RN55C8980DRSL
RN55C8980DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8980DRSL
Brief Description
RES 898 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8980DRSL.pdf
Availability of RN55C8980DRSL
QUANTITY
RN55C8980DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8980DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8980DRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)898
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8980DRSL
Related LinksRN55C8, RN55C8980DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8980DRSL Details Description
Related parts for RN55C8980DRSL
CONN HEADER 17POS .156 30 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
IC CLOCK BUFFER 1:5 20SSOP datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1923FCBGA datasheet.pdf
CBL ASSY MINI DIN MALE R/A 4POS datasheet.pdf
RES 44.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf