Vishay/Dale RN55C8980DRSL
RN55C8980DRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8980DRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 898 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8980DRSL.pdf
Availability of RN55C8980DRSL
QUANTITY
RN55C8980DRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8980DRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8980DRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)898
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8980DRSL
Related LinksRN55C8, RN55C8980DRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8980DRSL Details Description
Related parts for RN55C8980DRSL
RES SMD 18 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A PNL MNT datasheet.pdf
IC CONTROLLER HOT SWAP 24-SSOP datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
STRAIN RELIEF FOR 45114 SOCKET datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT FP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CARTRIDGE D 30A datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS datasheet.pdf