Vishay/Dale RN55C8981BBSL
RN55C8981BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C8981BBSL
Brief Description
RES 8.98K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C8981BBSL.pdf
Availability of RN55C8981BBSL
QUANTITY
RN55C8981BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C8981BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C8981BBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C8981BBSL
Related LinksRN55C8, RN55C8981BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C8981BBSL Details Description
Related parts for RN55C8981BBSL
HOOK-UP STRND 16AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT PANEL RND 4PIN .187 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MOSFET/IGBT DVR HV HS 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 300MA 800 MOHM datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.62 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SAM4L XPLAINED PRO EVAL KIT datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 445MA 700 MOHM TH datasheet.pdf