Vishay/Dale RN55C90R9FB14
RN55C90R9FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C90R9FB14
Brief Description
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C90R9FB14.pdf
Availability of RN55C90R9FB14
QUANTITY
RN55C90R9FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C90R9FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C90R9FB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C90R9FB14
Related LinksRN55C9, RN55C90R9FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C90R9FB14 Details Description
Related parts for RN55C90R9FB14
TUBE PVC 4AWG 300V BLK (5.68MM) datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 160V 1A E-LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BP 150POS 10COL GOLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
DIE RD .562 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 74.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf