Vishay/Dale RN55C9101FRE6
RN55C9101FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9101FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9101FRE6.pdf
Availability of RN55C9101FRE6
QUANTITY
RN55C9101FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9101FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C9101FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9101FRE6
Related LinksRN55C9, RN55C9101FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9101FRE6 Details Description
Related parts for RN55C9101FRE6
CONTACT PIN CRIMP 24-28AWG SILVR datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
RES 16.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
PMODACL2 3AXIS ADXL362 datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 36MA 42 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 36PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf