Vishay/Dale RN55C9422BRE6
RN55C9422BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9422BRE6
Brief Description
RES 94.2K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9422BRE6.pdf
Availability of RN55C9422BRE6
QUANTITY
RN55C9422BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9422BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C9422BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)94.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9422BRE6
Related LinksRN55C9, RN55C9422BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9422BRE6 Details Description
Related parts for RN55C9422BRE6
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 220PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 500MCM datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.92VWM 16.2VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 62MA 13 OHM SMD datasheet.pdf