Vishay/Dale RN55C9652CRSL
RN55C9652CRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9652CRSL
Brief Description
RES 96.5K OHM 1/8W .25% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9652CRSL.pdf
Availability of RN55C9652CRSL
QUANTITY
RN55C9652CRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9652CRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C9652CRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)96.5k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9652CRSL
Related LinksRN55C9, RN55C9652CRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9652CRSL Details Description
Related parts for RN55C9652CRSL
STANDOFF W/HOLE datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE FOR VC-04 CAMERA datasheet.pdf
IC MOSFET DRVR SGL HS 9A 8-MSOP datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XFMR MODEM SMD datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A datasheet.pdf