Vishay/Dale RN55C9760BRE6
RN55C9760BRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9760BRE6
Brief Description
RES 976 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9760BRE6.pdf
Availability of RN55C9760BRE6
QUANTITY
RN55C9760BRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9760BRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C9760BRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9760BRE6
Related LinksRN55C9, RN55C9760BRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9760BRE6 Details Description
Related parts for RN55C9760BRE6
CONN HEADER 120POS STR PCB PRSFT datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8SOIC datasheet.pdf
IC DUAL 12-BIT D/A CONV 48-TQFP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
RES 202 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II REC HSG ASSY 15CKT datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK SSCG 1PLL 2CH 8TSSOP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
MICRO 15C S /11 WHT 36" datasheet.pdf
ACF 1.0MM X 50M 0.039"X165' datasheet.pdf