Vishay/Dale RN55C9760BRSL
RN55C9760BRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9760BRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 976 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9760BRSL.pdf
Availability of RN55C9760BRSL
QUANTITY
RN55C9760BRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9760BRSL
Internal Part NumberEIS-RN55C9760BRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)