Vishay/Dale RN55C9761FRE6
RN55C9761FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9761FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 9.76K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9761FRE6.pdf
Availability of RN55C9761FRE6
QUANTITY
RN55C9761FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9761FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55C9761FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.76k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9761FRE6
Related LinksRN55C9, RN55C9761FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9761FRE6 Details Description
Related parts for RN55C9761FRE6
CONN HEADER 5POS .156 R/A TIN datasheet.pdf
SLIC PROTECT 58V 150A DO-214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
REPLACE TIP CHISEL FOR WPS18MP datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-5V 0.35A datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
IC LASER LED DRVR LCD LCOS datasheet.pdf
IC MCU ARM 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.033UF RADIAL datasheet.pdf