Vishay/Dale RN55C97R6BB14
RN55C97R6BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C97R6BB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 97.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C97R6BB14.pdf
Availability of RN55C97R6BB14
QUANTITY
RN55C97R6BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C97R6BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C97R6BB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C97R6BB14
Related LinksRN55C9, RN55C97R6BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C97R6BB14 Details Description
Related parts for RN55C97R6BB14
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V Y5V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BI FIFO 4096X36 10NS 120QFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
BIT IMPACT 9/16 datasheet.pdf
IC VOLT REG MULTIPHASE 32QFN datasheet.pdf
DIODE GPP 1A 400V 150NS MPG06 datasheet.pdf