Vishay/Dale RN55C97R6BB14
RN55C97R6BB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C97R6BB14
Brief Description
RES 97.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C97R6BB14.pdf
Availability of RN55C97R6BB14
QUANTITY
RN55C97R6BB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C97R6BB14
Internal Part NumberEIS-RN55C97R6BB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C97R6BB14
Related LinksRN55C9, RN55C97R6BB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C97R6BB14 Details Description
Related parts for RN55C97R6BB14
IC MULTIMN 5/3.3V WDOG PB 16SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC HIGH FREQ PLL 24WQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf