Vishay/Dale RN55C97R6FB14
RN55C97R6FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C97R6FB14
Brief Description
RES 97.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C97R6FB14.pdf
Availability of RN55C97R6FB14
QUANTITY
RN55C97R6FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C97R6FB14
Internal Part NumberEIS-RN55C97R6FB14
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)97.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C97R6FB14
Related LinksRN55C9, RN55C97R6FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C97R6FB14 Details Description
Related parts for RN55C97R6FB14
RES SMD 49.9 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 90V 150A DO214AA datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VPEDF,REC ,#8643,CRY datasheet.pdf
DSUB 50 M CRIMP G50 ZINC datasheet.pdf
750 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf