Vishay/Dale RN55C9883BBSL
RN55C9883BBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55C9883BBSL
Brief Description
RES 988K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C9883BBSL.pdf
Availability of RN55C9883BBSL
QUANTITY
RN55C9883BBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C9883BBSL
Internal Part NumberEIS-RN55C9883BBSL
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)988k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C9883BBSL
Related LinksRN55C9, RN55C9883BBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C9883BBSL Details Description
Related parts for RN55C9883BBSL
RES SMD 953 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC TXRX CAN HS 5.25V 14-SOIC datasheet.pdf
IC DIGITAL TV TUNER 32QFN datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 48POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
LAMP HOLDER T-3 1/4 QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
MINIFIT TPA VERT HDR 30SAU 12CKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
9500UF 40V 51X79 85C ST datasheet.pdf