Vishay/Dale RN55D1004FRE6
RN55D1004FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1004FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1004FRE6.pdf
Availability of RN55D1004FRE6
QUANTITY
RN55D1004FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1004FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1004FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1004FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1004FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1004FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1004FRE6
CONN SOCKET 28-32AWG 15AU CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC SMP datasheet.pdf
LED GREEN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MCU 16/32Bit FLASH 3MB 337NFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 16POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS PNL ANGL SKT datasheet.pdf