Vishay/Dale RN55D1005FRE6
RN55D1005FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1005FRE6
Brief Description
RES 10M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1005FRE6.pdf
Availability of RN55D1005FRE6
QUANTITY
RN55D1005FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1005FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1005FRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1005FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1005FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1005FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1005FRE6
IDC CABLE - AKR44H/AE44M/AKR44H datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 100V 2A DPAK datasheet.pdf
GDT 360V 1KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BUF18830 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 2M OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM RED RED TRANS datasheet.pdf
RES 249K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER PUSH IN 1POS GRAY datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf