Vishay/Dale RN55D1012FB14
RN55D1012FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1012FB14
Brief Description
RES 10.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1012FB14.pdf
Availability of RN55D1012FB14
QUANTITY
RN55D1012FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1012FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D1012FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1012FB14
Related LinksRN55D1, RN55D1012FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1012FB14 Details Description
Related parts for RN55D1012FB14
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR WHITE datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND AMBER SEAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X132" S SFN datasheet.pdf
IGBT 1400V 40A 272W TO-3PN datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.9V 4-USP datasheet.pdf
IC CLK GEN PCIE 4OUT 20QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP CER 39UF 50V X7R 4-SMD datasheet.pdf