Vishay/Dale RN55D10R0FB14
RN55D10R0FB14 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D10R0FB14
Brief Description
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D10R0FB14.pdf
Availability of RN55D10R0FB14
QUANTITY
RN55D10R0FB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D10R0FB14
Internal Part NumberEIS-RN55D10R0FB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D10R0FB14
Related LinksRN55D1, RN55D10R0FB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D10R0FB14 Details Description
Related parts for RN55D10R0FB14
CONN EDGE DUAL .100 DIP 44POS datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 1000V 90A D-55 datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 33 50/CD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER TURRET SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 1.4A 100 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf