Vishay/Dale RN55D1132FBSL
RN55D1132FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1132FBSL
Brief Description
RES 11.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1132FBSL.pdf
Availability of RN55D1132FBSL
QUANTITY
RN55D1132FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1132FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1132FBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1132FBSL
Related LinksRN55D1, RN55D1132FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1132FBSL Details Description
Related parts for RN55D1132FBSL
IC TRANSMISSION LV 16-DIP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1MA 20V datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 10A HSMT8 datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5V 45W datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf