Vishay/Dale RN55D1150FRSL
RN55D1150FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1150FRSL
Brief Description
RES 115 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1150FRSL.pdf
Availability of RN55D1150FRSL
QUANTITY
RN55D1150FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1150FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1150FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1150FRSL
Related LinksRN55D1, RN55D1150FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1150FRSL Details Description
Related parts for RN55D1150FRSL
IC MCU 8BIT FLASH 48-TQFP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.33MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HOOK BLACK 1 1/2" X 50YD X 0.12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 32-QFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 14POS DUAL SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf