Vishay/Dale RN55D1151FRSL
RN55D1151FRSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1151FRSL
Brief Description
RES 1.15K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1151FRSL.pdf
Availability of RN55D1151FRSL
QUANTITY
RN55D1151FRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1151FRSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1151FRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1151FRSL
Related LinksRN55D1, RN55D1151FRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1151FRSL Details Description
Related parts for RN55D1151FRSL
FIXED IND 27UH 657MA 425 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
SW SNPACT MIN 5A SPDT SLD LUG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 1.78 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf