Vishay/Dale RN55D1332FRE6
RN55D1332FRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1332FRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1332FRE6.pdf
Availability of RN55D1332FRE6
QUANTITY
RN55D1332FRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1332FRE6
Internal Part NumberEIS-RN55D1332FRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1332FRE6
Related LinksRN55D1, RN55D1332FRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1332FRE6 Details Description
Related parts for RN55D1332FRE6
RES 196K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 8DIP datasheet.pdf
IC OSC XTAL DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANSMITTER 12X2.7GBD PLUGGABLE datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10V 10% 1411 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 22AWG 15SAU 13CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 2.54MM T/H datasheet.pdf