Vishay/Dale RN55D1373FBSL
RN55D1373FBSL picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1373FBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1373FBSL.pdf
Availability of RN55D1373FBSL
QUANTITY
RN55D1373FBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1373FBSL
Internal Part NumberEIS-RN55D1373FBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)137k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1373FBSL
Related LinksRN55D1, RN55D1373FBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1373FBSL Details Description
Related parts for RN55D1373FBSL
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC R6 datasheet.pdf
6 CH. L-C FILTER W/ESD UDFN12 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
14+14 DIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 30V POWERMITE datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf
POT 75 OHM 7.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 500MW SOD80 datasheet.pdf