Vishay/Dale RN55D1474FR36
RN55D1474FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55D1474FR36
Brief Description
RES 1.47M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55D1474FR36.pdf
Availability of RN55D1474FR36
QUANTITY
RN55D1474FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55D1474FR36
Internal Part NumberEIS-RN55D1474FR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55D1474FR36
Related LinksRN55D1, RN55D1474FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55D1474FR36 Details Description
Related parts for RN55D1474FR36
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf